Warsztaty garncarstwa w Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem

Warsztaty garncarstwa w Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem

Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem działa i realizuje swoje cele już od ponad 20 lat. W 2018 roku członkinie zarejestrowały swoją organizację w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. W ten sposób Koło pozyskało osobowość prawną, dzięki czemu może realizować cele statutowe i pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Decyzją Zarządu Powiatu Zamojskiego KGW w Wysokiem w roku 2022 otrzymało środki na realizację zadania publicznego w ramach otwartego konkursu ofert w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Dofinansowanie w kwocie 1100,00 zł zostało wydatkowane na realizację zadania pt. „Tradycje rzemiosła ludowego – warsztaty garncarstwa”. Zadanie realizowane było w Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem w okresie od czerwca do końca lipca i polegało na organizacji warsztatów garncarstwa dla mieszkańców powiatu zamojskiego. Głównym celem warsztatów była popularyzacja tradycji i rzemiosła ludowego, a w szczególności jednego z ginących zawodów jakim jest garncarstwo. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Tradycje zamojskiego garncarstwa są bogate i sięgają odległych czasów. Najsilniejszym ośrodkiem garncarskim w powiecie zamojskim był Krasnobród, czynny jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, w którym garncarze toczyli ceramikę użytkową i ozdobną dla okolicznych mieszkańców.
Pierwszym działaniem członkiń Koła w ramach realizacji projektu była prezentacja warsztatu garncarskiego podczas dużego wydarzenia kulturowego przy Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem. W trakcie trwania całej imprezy odbywały się pokazy toczenia z gliny na tradycyjnym kole garncarskim różnych przedmiotów użytkowych tj. dzbanuszki, kubeczki. Chętni, a w szczególności były to dzieci i młodzież, próbowali swoich sił w toczeniu własnego wyrobu pod okiem garncarza z wieloletnim doświadczeniem Pana Mirosława Lipskiego z Krasnobrodu. Wykonane naczynia uczestnicy podpisywali, ponieważ garncarz po przeprowadzonym pokazie zebrał je wszystkie do wypalenia. Po paru tygodniach wypalone naczynia były już gotowe.
Drugim etapem działań były zorganizowane w lipcu warsztaty garncarstwa, które poprowadził również Pan Mirosław Lipski. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy własnoręcznie formowali z otrzymanej gliny misy, talerzyki, mydelniczki lub inne naczynia według własnej koncepcji. Następnie uformowane naczynia dekorowali motywem roślinnym, które polegało na odciśnięciu w glinianej formie listka lub gałązki wcześniej zebranej w ogrodzie. Inni uczestnicy robili odciski koronkowe, np. z robionej ręcznie serwetki na szydełku lub z resztek koronki czy gipiury.
Na drugim spotkaniu uczestnicy warsztatów garncarskich wysuszone naczynia z odciśniętym motywem malowali szkliwami w wybranym kolorze.
Przeprowadzone warsztaty pozwoliły uczestnikom zapoznać się z historią garncarstwa na Zamojszczyźnie, wypróbować swoich sił na kole garncarskim oraz poznać różne techniki tworzenia naczyń z gliny. Poza tym dowiedzieli się o różnych rodzajach ceramiki w zależności od jej przeznaczenia oraz o teorii suszenia i wypalania. Zajęcia garncarskie to przede wszystkim kreatywna i twórcza praca z gliną. Warsztaty garncarskie dały możliwość uczestnikom stworzyć własnoręczne przedmioty, które po wypaleniu będą wspaniałą pamiątką na długie lata.

A. Kwoka

Skip to content