„Chyżanie” i „Wesołe Gosposie” wyróżnione w Zawadzie

„Chyżanie” i „Wesołe Gosposie” wyróżnione w Zawadzie

Wyróżnienia wyśpiewały sobie dwa gminne zespoły: męska grupa „Chyżanie” z instruktorem społecznym, Ireneuszem Szewczukiem, oraz zespół ludowo-obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii z instruktorem Czesławem Bartnikiem. Działo się to na V Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Zawadzie, który odbył się w niedzielę, 13.08.2023 r.

W konkursie rywalizowało 7 zespołów, w tym współgospodarze festiwalu, czyli zespół „Czerwone Korale”, który wystąpił nawet 2 razy – krótko na powitanie poza konkursem i na zakończenie przesłuchań konkursowych. Jednak wszystkie miejsca na podium przypadły formacjom spoza granic Gminy Zamość. Miejsce I zajął zespół „Przystań” z Księżpola, II miejsce – grupa „Sami Swoi” z Rudnika, a III miejsce – formacja „Moderato” z Nielisza. Wyróżnienia zgarnęły „Wesołe Gosposie”, a także „Chyżanie”. Poza podium znalazła się grupa „Marase” z Bełżca i gospodarze, czyli „Czerwone Korale”, ale na tym festiwalu ważniejsza jest dobra zabawa i biesiada muzyczna, a nie rywalizacja. Festiwalowe prezentacje zespołów były przeplatane wokalno-muzycznymi przerywnikami, których celem było wspólne śpiewanie znanych piosenek biesiadnych. Pierwsze skrzypce, w przenośni i dosłownie, grała tu Katarzyna Kowanek – instruktorka miejscowego zespołu wokalnego „Czerwone Korale”, a wtórowały jej wokalnie Beata Dołba i Barbara Hałasa, a także instrumentalnie Joanna Pańczyk na gitarze oraz przyjaciel zespołu, Ryszard Czop, na akordeonie. Gościem specjalnym festiwalu był zespół „Lolek Orkiestra” z Zamościa, a na koniec wystąpił rodzimy DJ Tony.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Jarosław Kalbarczyk

Zespoły „Chyżanie”, „Wesołe Gosposie” i „Czerwone Korale” funkcjonują w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

 

Skip to content