Pikniki z „Kopciuszkiem” na finał – 22.08.2023

Pikniki z „Kopciuszkiem” na finał – 22.08.2023

Finałem wakacyjnych zajęć dla dzieci w Gminie Zamość były dwa pikniki plenerowe, które odbyły się niemal równocześnie dnia 22.08.2023 r. Oba miały wspólną nazwą „Letni Teatrzyk i Spółka” i na obu wystąpił krakowski Teatr Objazdowy „Krak-Art” ze spektaklem „Kopciuszek. Pierwszy piknik miał miejsce przy Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem, drugi przy altanie Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu.

Oprócz „Kopciuszka” oba pikniki dla dzieci łączył też zbliżony program i trzej wiodący organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” i Biblioteka Publiczna Gminy Zamość. Każdy z tych podmiotów przygotował i zapewnił zaplanowane wcześniej elementy programu, realizując atrakcje dla dzieci i rodziców, przy czym w Lipsku Polesiu prym wiodła oferta sportowo-rekreacyjna, a przy Izbie w Wysokiem warsztaty plastyczne i stoisko średniowiecznego woja. W obu miejscach swój kulinarny wkład zaznaczyły panie z miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich, np. w Wysokiem hitem okazały się darmowe gofry. Piknik w Lipsku Polesiu opisano w osobnym artykule na stronie internetowej Gminy Zamość ( https://gminazamosc.pl/2023/zabawy-i-teatrzyk-w-lipsku-polesiu/), dlatego poniżej skupimy się na relacji z wysockiego wydarzenia.
Wszystkich zgromadzonych przywitał Jarosław Kalbarczyk – dyr. Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, dziękując nie tylko za zainteresowanie piknikiem, ale też wakacyjnymi zajęciami, które od początku lipca odbywały się regularnie w trzech miejscach Gminy: w siedzibie GOK-u, w gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Regionalnej Izbie Pamięci. Finałem i swoistym podsumowaniem tych zajęć były właśnie dwa pikniki plenerowe dla dzieci. W pierwszej części wysockiego pikniku odbyło się spotkanie z miłośnikiem średniowiecza, który odbył z dziećmi krótką pogadankę na temat epoki, roli miodu w średniowieczu, swojego dawnego stroju, uzbrojenia i akcesoriów typowych dla tamtego okresu. W tej roli wystąpił Konrad Serafin z OSP Lipsko, który następnie zaprosił do swojego stoiska, a potem przeprowadził poglądową naukę strzelania z łuku i rzucania dzidą. Gwoździem programu był jednak spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu duetu aktorskiego z krakowskiego Teatru Objazdowego „Krak-Art”. Przedstawienie było interaktywne, a dzieci ku zdziwieniu dorosłych wykazały się zaskakująco ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Rolę sceny pełnił podest wrót do stodoły Centrum Kultury Dawnej przy wysockiej Izbie. Po spektaklu teatrzyk udał się do Lipska Polesia, a największym wzięciem na placu cieszył się blok konkurencji sportowo-rekreacyjnych, przygotowany przez kadrę i zawodników UKS „Azymut”. Także atrakcje stoisk Biblioteki i GOK-u przeżyły małe oblężenie. Na koniec wręczono drobne nagrody dla zwycięzców konkurencji sportowych  i rozdano upominki w zabawie fantowej. Było fajnie, sympatycznie i miło, a za 10 dni …do szkoły.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Jarosław Kalbarczyk, foto: Aleksandra Siołek

Skip to content