Ruch to zdrowie GOK Wam to powie!

A może tak aerobik?! A może zajęcia taneczno-ruchowe z cyklu Slavica Dance lub Slavica Dance Kids? Czy może jednak rękodzieło? Instruktorka zajęć ruchowo-tanecznych z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość proponuje w czasie stanu epidemii pośrednią formę kontaktu, zachęcając w formie filmików i postów internetowych nie tylko do samodzielnych ćwiczeń ruchowych, ale i ręcznych zajęć manualnych.

Od wprowadzenia kwarantanny w naszym kraju GOK musiał zawiesić wszystkie bezpośrednie zajęcia ruchowo-taneczne, które odbywały się wcześniej w wielu punktach Gminy Zamość. Jednak praca instruktorska trwa. Pracownicy GOK-u przystąpili do opracowania nowych form oferty zajęciowej, starając się dostosować ją do innego trybu pracy, opartego tymczasowo na kontakcie za pośrednictwem internetu. Nie jest to łatwe, ponieważ prowadząc zajęcia ruchowe, fitness i taneczne z dziećmi mieliśmy, jako instruktorzy, bezpośredni kontakt z Wami na każdych zajęciach. Niestety, stan epidemii zmienił niemal wszystko. Dlatego postanowiliśmy realizować zajęcia on-line, żeby nie stracić z kontaktu z odbiorcami naszej oferty, którzy muszą więcej czasu przebywać w domu. Jak w tej sytuacji utrzymać dobrą formę fizyczną i zarazem psychiczną? Od połowy marca na profilu facebook’a Zamojski „GOK Wysokie” pomagamy przetrwać ten czas w zdrowiu – zaczęliśmy nagrywać filmiki i udostępniać je w internecie. Filmiki zawierają przykładowe ćwiczenia, które swobodnie można wykonać w czterech ścianach domowego zacisza, a w ciepłe dni na balkonie czy tarasie. Początki nagrań były dość ciekawe, częste wpadki, ciągłe zmiany aranżacji tła, dostosowanie głosu instruktora do głośności muzyki i odwrotnie, problemy techniczne, nauka obsługi kamery, no i ten stres w doświadczaniu czegoś nowego. Jednak daliśmy radę! Systematycznie dodajemy nowe odcinki zajęć ruchowych o różnej tematyce: ćwiczenia na dolne partie ciała, tj. uda, pośladki, wewnętrzne strony ud, brzuch, boczki czy ramiona. Starajcie się wykorzystywać sprzęt, który macie w domu, np. krzesła, kije od szczotek, a nawet butelki z wodą. Powstał już cykl filmów z serii „Ćwicz z GOK-iem Gminy Zamość”. Będziemy produkować nowe, dopóki trzeba będzie zostać w domu i korzystać z domowych czy przydomowych zakątków. W zakresie oferty fitness GOK planuje realizację zajęć plenerowych na gminnych boiskach czy placach przy szkołach i świetlicach, o ile pogoda na to pozwoli. Zaczniemy od Orlika w Żdanowie. Niestety, zajęcia obarczone będą obowiązkowymi czynnościami dezynfekcyjnymi, a liczba uczestników będzie ograniczona ze względów bezpieczeństwa, dlatego konieczny jest system zapisów i rezerwacji miejsc na poszczególnych zajęciach pod chmurką. Cały czas zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z oferty ćwiczeń fitness, które publikuje GOK na facebooku. Prosimy o lajki, jeśli Wam się to podoba. Liczymy też na konstruktywne komentowanie postów oraz dalsze udostępnianie ich swoim znajomym.

Slavica Dance – poczuj moc folkloru w ćwiczeniach!
Od września 2019 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem, a potem również w świetlicy w Skokówce, realizowane były zajęcia fitnessowo-taneczne z cyklu „Slavica Dance”. Nie zapominamy o nich! Slavica Dance jest wciąż nowością w klubach fitness. Są to zajęcia z choreografią kroków fitness, połączoną z modyfikowanymi krokami tańców ludowych i słowiańskich. Slavica Dance prowadzona jest przy rytmicznej, specjalnie stworzonej muzyce folkowej. Udział w zajęciach pozwala wyszczuplić i wymodelować sylwetkę, i spalić nawet 600 kalorii, a dodatkowo możemy wyrobić sobie koordynacje ruchową. Przy rytmicznej muzyce ludowej wyrzucamy z siebie negatywne emocje i pozbywamy się stresu dnia codziennego. Slavica to folkowe „kardio”, które trenować mogą wszyscy, niezależnie od wieku i płci. Panie z naszej gminnej grupy „Folkowe Gwiazdeczki” pokazały się w całej krasie na „Folkopolce” w Skaraszowie w 2019 r. Dziewczyny wystąpiły w strojach sportowych typu folk, co bardzo spodobało się publiczności. W tym samym roku pokazały swój układ choreograficzny także na Targach Ekonomii Społecznej w Lublinie, a 7 września wystąpiły we Włodawie podczas VIII Festiwalu Kulinarnego i Energii Kobiecej. Potem, 10 października, grupa zaprezentowała się w Dołhobyczowie na zaproszenie Klubu Seniora. Zajęcia, choć chwilowo się nie odbywają, to wciąż zyskują, bo powstają nowe choreografie na przyszłe występy, które w końcu muszą nastąpić po zniesieniu stanu epidemii. Pierwsze nowe elementy zostaną wprowadzone już podczas zajęć plenerowych na żdanowskim Orliku.

Slavica Dance Kids taneczne zajęcia ruchowe dla dzieci!
Slavica Kids pojawiła się w ofercie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w listopadzie 2019 r. Są to zajęcia taneczne dla dzieci w różnym wieku. Dzięki unowocześnionej formie, dzieci mogą zapoznać się z podstawowymi krokami tańców ludowych, wplecionych w choreografię taneczną, w sposób ciekawy i bardzo łatwy do zapamiętania. Krótkie kombinacje kroków, połączone z ćwiczeniami ruchowymi, dają możliwość rozwoju, nauki koordynacji, prawidłowej postawy ciała oraz zachowania się w grupie. W naszej Gminie mamy 4 miejsca, w których odbywały się zajęcia Slavica Dance Kids przed wprowadzeniem obostrzeń, są to: GOK Wysokie, Skokówka, Lipsko i Siedliska. Najdłużej działające grupy szykowały się już do występów, ale niestety obostrzenia epidemiologiczne zmusiły nas do zawieszenia zajęć. Mieliśmy w ramach zajęć ludowych szykować dzieciom stroje i ozdobne wianuszki, ale z przyczyn niezależnych wianuszki powstaną w GOK-u i będą rozdane dziewczynkom po ich powrocie na zajęcia. Chłopcy też mogą liczyć na noś specjalnego do stroju, w którym będą występować. Mamy nadzieję, że nowe choreografie, nad którymi aktualnie pracujemy w tym trudnym okresie izolacji, spodobają się Wam i pełni energii, z uśmiechem na twarzy, wrócimy do normalnej formy zajęć Slavica Kids.

Jeśli nie ruch i taniec, to może rękodzieło?!
W ramach Akcji #zostanwdomu z GOK-iem animatorzy i instruktorzy, w tym specjalistka od zajęć ruchowo-tanecznych, zapraszają wszystkich zainteresowanych na zajęcia rękodzieła i wyrobu biżuterii, oczywiście on-line. Zajęcia prowadzi nasza „fitness’ka”, Agnieszka, która kocha sport, lecz ma też swoje ukryte pasje. Na stronie facebook’a Zamojski „GOK Wysokie” udostępniono materiały do samodzielnego wykonania bransoletki koralikowej. To proste, dlatego dzieci nie będą miały problemu z jej zrobieniem. Następną bransoletką jest makrama płaska, bardzo efektowna i pięknie wyglądająca na ręku. Można wykonać ją w wersji kolorowej dla dzieci lub jednokolorowej dla dorosłego. Udostępniamy też pokaz nauki „szycia” pięknych kolii z koralików 2 mm. Zaczęliśmy od łatwych wzorów, które nie sprawią trudności w „szyciu”. Pracujemy wciąż nad nowymi pomysłami bransoletek, kolczyków czy kolii. Udostępniamy wszystkim naszą pracę w internecie. Mamy nadzieję, że czas spędzony z nami sprawi Wam przyjemność i zmniejszy uciążliwości obostrzeń stanu epidemii. Serdecznie zapraszamy do zaglądania na naszą stronę facebook Zamojski „GOK Wysokie” – udostępniajcie, komentujcie i lajkujcie, jeśli coś Wam się tam spodobało. Wasza interakcja jest dla nas bardzo cenna.

GOK: AT i JK

Skip to content