Rzetelne info i porady z GOK-u na czas epidemii

Pomimo zakazu organizowania zgromadzeń, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość pragnie być z mieszkańcami Gminy w każdej sytuacji, służąc nie tylko pomysłami zabaw domowych dla najmłodszych, nauką angielskiego w sieci czy filmowym instruktażem ćwiczeń ruchowych. Celem jednej z inicjatyw jest przekazanie praktycznych porad i informacji edukacyjnych na czasie, np. jak w domu zrobić maseczkę ochronną lub przyłbicę – czyli wiedzę teraz tak cenną, a czasem niezbędną w walce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia się Covid-19.

Wystarczy zajrzeć w internecie na Facebook, profil Zamojski „GOK Wysokie”, i zapoznać się z ciekawymi materiałami, które powstają w czterech ścianach zamkniętego Gminnego Ośrodka Kultury. W środku trwa wytężona praca zmianowa. Realizują się liczne pomysły w ramach naszej akcji „#zostańwdomu z GOK-iem…”. Jedyna kamera na wyposażeniu jest wręcz rozrywana. Skutek wielu działań można obserwować za pomocą jednego z nielicznych bezpiecznego sposobu kontaktu audio-video – przez internet. Od 16.04.2020 r. mamy w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w celu ochrony przed zarażaniem koronawirusem. Niektórzy chorują na Covid-19 bez objawów więc nawet nie wiedzą, że zarażają, czyli potencjalnie każdy z nas może być nosicielem, ale nie każdy z nas może być poddany testom, bo dostęp do testów diagnostycznych jest mocno ograniczony z powodu ich wysokiej ceny. Wobec tego wykrycie ogniska choroby jest niezwykle trudne. Czym więc zasłonić usta i nos? To nie musi być atestowana maseczka, wystarczy chustka, apaszka, szalik lub inny materiał lub element ubioru, ale maseczki są najwygodniejsze, zwłaszcza te dobrze dopasowane do kształtu twarzy. Najlepiej sprawdzają się na co dzień i podczas upałów, które już tuż, tuż. O zasadach bezpiecznego używania, zakładania i zdejmowania maseczek jednorazowych i wielorazowych powiedziano już wiele. Dlatego skupmy się na temacie domowej produkcji maseczki wielorazowego użytku. Czy można samemu wykonać maseczkę ochronną? Można! Sprawdź to na naszym FB Zamojski „GOK Wysokie”. Opublikowaliśmy tam szczegółowy poradnik instruktażowy. Do uszycia własnej maseczki potrzebne są: prostokątny kawałek materiału 25×30 cm, nożyczki, szpilki krawieckie, dwie wąskie gumki długości 15 cm, maszyna do szycia lub igła z nitką oraz chęć i odrobina umiejętności krawieckich. Materiał składamy na pół, aby maseczka miała dwie warstwy, powstanie prostokąt 25×15 cm. Krawędzie tego prostokąta zszywamy, aby trwale złączyć dwie warstwy. Krótsze boki składamy w harmonijkę, z każdej strony dokładamy gumkę (którą docelowo zaczepimy na ucho), a następnie unieruchamiamy gumki i materiał szpilkami, aby ułatwić sobie szycie i przyszywanie gumek. I gotowe! Na pewno bardziej obrazowo cały proces produkcji pokazany jest w jednym z naszych postów na profilu Zamojski „GOK Wysokie”. Jest tam również instruktaż dla osób, które nie mają zdolności krawieckich; dla nich też mamy szybki sposób na wykonanie prowizorycznej maseczki: 1) przygotuj prostokątny kawałek materiału 30×70 cm oraz dwie gumki recepturki; 2) materiał złóż na pół wzdłuż dłuższego boku; 3) na materiał załóż gumki recepturki, dzieląc go w ten sposób na trzy równe odcinki; 4) złóż jeden z boków wzdłuż gumki; 5) odchyl warstwę materiału tworzący kieszeń; 6) w utworzoną kieszeń wsuń drugi bok materiału; 7) załóż maseczkę, nakładając gumki za uszy, i popraw tak, by jak najbardziej przylegała do twarzy. Gotowe!
A z czego można zrobić maseczkę? Najlepiej nadają się bawełna, bawełna z elastanem, bawełna z lnem, len, poliester, wiskoza z poliestrem lub flizelina. Warto dodać, że wyżej opisane maseczki należy dezynfekować i często prać, najlepiej w temperaturze 60–95°C z detergentem, a następnie wyprasować.
To nie koniec praktycznych porad z GOK-u w ramach profilaktyki Covid-19. Są sytuacje, gdy trzeba zasłaniać twarz przez długie godziny, pracując wśród ludzi np. w sklepie, na kasie, w szpitalu, w domu pomocy społecznej czy w przedszkolu lub żłobku. W takich sytuacjach wielogodzinne używanie maseczki staje się uciążliwe, a nawet groźne dla zdrowia, bo wilgoć oddechów i ciepło naszego ciała tworzy na maseczce idealne warunki dla koronawirusa. W takim przypadku lepsza będzie przyłbica. Stali „bywalcy” funpage’a Zamojski „GOK Wysokie” powinni już wiedzieć jak samemu wykonać prostą przyłbicę ochronną, co przełożyło się na publikację w internecie kolejnego pokazu wizualnego (zobacz na FB). Potrzebne są: arkusz sztywnej i przezroczystej folii (może być z teczki lub okładki na dokumenty), gąbka, gumka o grubości 2 cm, klej na gorąco lub taśma dwustronna, zszywacz i taśma izolacyjna. Na początku docinamy pasek gąbki który będzie stanowił wytłumienie pomiędzy folią a czołem głowy. Gąbkę przyklejamy do krawędzi folii. Następnie docinamy gumkę na długość równą krawędzi folii. Gumkę mocujemy do folii używając zszywacza. Następnie taśmą izolacyjną maskujemy miejsce przyklejenia gąbki tak aby było ono niewidoczne z zewnątrz. Gotowe! Animatorzy i instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość zapraszają do częstego śledzenia postów na funpage’u Zamojski „GOK Wysokie”.

GOK: KS i JK

P.S. Podręczny poradnik profilaktyczny.
Kiedy i gdzie trzeba zasłaniać usta i nos? Poruszając się po ulicy i chodniku pieszo, rowerem, hulajnogą lub rolkach/wrotkach; w samochodach, gdy podróżujemy z osobami, z którymi nie mieszkamy; podróżując w pojazdach komunikacji publicznej; w sklepach i na targowiskach; w punktach usługowych; w budynkach użyteczności publicznej; pracując w zakładach pracy, gdy mamy styczność z osobami z zewnątrz; znajdując się na klatkach schodowych, w windach czy innej części wspólnej, z której korzystają wszyscy mieszkańcy bloków/kamienic.
Kogo nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa? Nie muszą tego robić dzieci do lat 4; osoby, które borykają się z problemami z oddychaniem (bez konieczności okazania zaświadczeń lub orzeczeń lekarskich); osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie same założyć i zdjąć maseczki (bez konieczności okazania zaświadczeń lub orzeczeń lekarskich); osoby jadące wspólnie autem, jeżeli mieszkają razem; osoby jadące autem razem z dzieckiem do 4 roku życia; osoby pracujące, jeżeli nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz (należy jednak zachować bezpieczne odległości między stanowiskami pracy); kierowcy zbiorowego transportu publicznego oraz przewoźnicy prywatni, jeżeli są odgrodzeni odpowiednio od pasażerów; osoby duchowne sprawujące obrzędy religijne; rolnicy w czasie pracy w gospodarstwie; żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych oraz funkcjonariusze Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego w czasie pełnienia swoich funkcji. #zostańwdomu

Skip to content