Mobilne Jury oceniło wieniec Lipska Polesia

Mobilne Jury oceniło wieniec Lipska Polesia

Lubelskie Dożynki Wojewódzkie 2021 mają nową formułę konkursu wieńców. Po raz pierwszy w historii organizatorzy uruchomili mobilne Jury, odwiedzające wcześniej te gminy, skąd pochodzą zwycięskie wieńce tradycyjne i współczesne z konkursów dożynek powiatowych. Powiat Zamojski w kategorii wieńca tradycyjnego będzie reprezentować delegacja Sołectwa Lipsko Polesie w Gminie Zamość, ponieważ wieniec tego Sołectwa zwyciężył w konkursie na tegorocznych dożynkach powiatowych.

Głównym organizatorem Dożynek Wojewódzkich 2021 jest Województwo Lubelskie (Urząd Marszałkowski w Lublinie). Wydarzenie odbędzie się w Lubyczy Królewskiej na terenie powiatu tomaszowskiego w niedzielę, 12.09.2021 r., ale na tydzień przed dożynkami po całej Lubelszczyźnie krążyły mobilne zespoły jurorów, które odwiedzały i oceniały wieńce, które zakwalifikowały się do konkursu Dożynek Wojewódzkich. Werdykt poznamy dopiero podczas uroczystości dożynkowych w Lubyczy Królewskiej.
Tak się złożyło, że jednym z dwóch wieńców, reprezentujących Powiat Zamojski, będzie wieniec Sołectwa Lipsko Polesie z Gminy Zamość. Na potrzeby wizyty mobilnego Jury w naszej Gminie należało przygotować ok. 15-minutową prezentację wieńca. Delegacja Lipska Polesia miała do pomocy Gminny Ośrodek Kultury, Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem oraz zespół „Wesołe Gosposie”. Niestety, ze względu na stan epidemii sołecka delegacja wieńcowa musiała liczyć nie więcej niż 6 osób, a zespół maksymalnie 5 osób. Uznano, że najlepszym tłem wizyty jurorów będzie Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem i znajdująca się tam ekspozycja, zgromadzona przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Tam właśnie nastąpiło spotkanie. Do wysockiej Izby przyjechały 4 jurorki, zastając na miejscu delegację Sołectwa Lipsko Polesie w strojach ludowych, okrojony skład zespołu ludowo-obrzędowego „Wesołe Gosposie” i oczywiście najważniejszego bohatera w postaci okazałego wieńca dożynkowego. Gości powitał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, Jarosław Kalbarczyk, zapraszając do obejrzenia krótkiej inscenizacji wprowadzenia wieńca do domu gospodarza przy dźwiękach pieśni ludowej „Plon, niesiemy plon”. W środku Izby, w jednym z pomieszczeń, czekało już specjalne miejsce pod wieniec, aby można go było dokładnie obejrzeć i ocenić, ale wcześniej „Wesołe Gosposie” odśpiewały kolejne 2 pieśni o tematyce dożynkowej. Potem już oficjalnie oglądano i punktowano wieniec. Jurorki przeprowadziły też krótki wywiad z wykonawcami wieńca, Elżbietą Czochrą i jej małżonkiem Stanisławem Czochrą, Sołtysem Lipska Polesia. Pytano o szczegóły konstrukcyjne, etapy i czas powstawania dzieła i materiały dekoracyjne. W międzyczasie „Wesołe Gosposie” ponownie zaintonowały kolejną piosenkę ludową. Na koniec Jury wpisało się do księgi pamiątkowej Regionalnej Izby Pamięci i pojechało oglądać kolejne 7 wieńców, przewidzianych do oceny na ten dzień. Werdykt wojewódzkiego konkursu wieńców dożynkowych zostanie ogłoszony 12 września 2021 r. podczas lubelskich Dożynek Wojewódzkich w Lubyczy Królewskiej.
W skład zespołu jurorskiego, który odwiedził Gminę Zamość, weszły następujące Panie: Agnieszka Siwek – Przedstawiciel Jednostki Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów
Wiejskich Województwa Lubelskiego (reprezentacja lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego), Aleksandra Kęcik – Artysta plastyk i instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Jolanta Żdan – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Tomaszowie Lubelskim, Ewelina Galant-Woźniak z Urzędu Gminy Telatyn.

GOK: Jarosław Kalbarczyk

Skip to content