„Sitanianie” u przyjaciół

„Sitanianie” u przyjaciół

Chór „Sitanianie” z Gminy Zamość, w 24-osobowym składzie, wystąpił podczas obchodów jubileuszu 55-lecia zaprzyjaźnionego Chóru „Arion” w Świdniku. Spotkanie miało miejsce w świdnickim Miejskim Ośrodku Kultury. Na uroczystości dnia 5 września 2021 r., oprócz naszej formacji, pojawiły się i wystąpiły jeszcze 3 inne zaproszone chóry z różnych zakątków Lubelszczyzny. Jubilaci również odśpiewali okolicznościowy koncert. Sitaniecki chór znalazł się więc w doborowym towarzystwie pokrewnych muzycznie dusz.

Spotkanie na cześć świdnickiego Chóru „Arion” rozpoczęło się od składania życzeń jubilatom. Wręczano pamiątkowe dyplomy dla obecnych i byłych członków zespołu oraz osób zasłużonych w historii działalności chóru. Goście poznali rys historyczny funkcjonowania grupy. Następnie na scenie wystąpiły gościnnie zaproszone podmioty, były to Chór „Bas Canto” z Gminy Niemce, Chór „Echo” z Biłgoraja, „Chór Świętej Kingi” ze Świdnika i Chór „Sitanianie” z Sitańca w Gminie Zamość. Zaśpiewali również jubilaci i gospodarze wydarzenia, męski Chór „Arion”, ale na tym uczta muzyczna się nie skończyła. Kolejnym punktem spotkania był wspólny występ trzech chórów męskich, tj. „Bas Canto”, „Echo” i „Arion”, którym dyrygowała Magdalena Celińska – dyrygentka Chóru „Arion”. Na zakończenie wszystkie chóry wykonały wspólnie polkę Jaromira Vejvody (w Polsce utwór znany jest również pod nazwą „Bando, Bando”). Tym razem w roli dyrygentki wszystkich połączonych chórów wystąpiła Irena Dużyńska – kierownik artystyczna Chóru „Sitanianie”. Efekt był taki, że publiczność poprosiła o bis i wszystkie 5 chórów jednocześnie wykonały utwór „Serce w plecaku”.
„Sitanianie” i „Arion” nawiązały współpracę kilka lat temu i jest ona kontynuowana. Warto przypomnieć, że w 2018 r. oba chóry wystąpiły w Gminie Zamość ze wspólnym koncertem z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Miejscem koncertu był wówczas kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu.

GOK: AS i JK

Skip to content