Halina wyróżniona w Bukowinie Tatrzańskiej 16.07.2023

Halina wyróżniona w Bukowinie Tatrzańskiej 16.07.2023

Solistka ludowa z Sitańca Kolonii, Halina Kierepka (dawniej Bosiak), zdobyła wyróżnienie na prestiżowym Festiwalu Folkloru Polskiego „57. Sabałowe Bajania” – Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej (12-16.07.2023 r.). Cały festiwal trwał 5 dni, natomiast przesłuchania konkursowe trwały od czwartku do soboty w tamtejszym Domu Ludowym. W sumie Jury przesłuchało 179 podmiotów artystycznych z 10 województw, w tym 44 śpiewaków solistów.

Halina Kierepka, dawniej znana jako Halina Bosiak, założycielka i liderka zespołu ludowo-obrzędowego „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, jako jedyna artystka z Gminy Zamość zakwalifikowała się do udziału w festiwalu w kategorii „solista, śpiewak ludowy”. Warunkiem uczestnictwa w Sabałowych Bajaniach była wcześniejsza rekomendacja z konkursu o randze co najmniej regionalnej. Pani Halina zakwalifikowała się poprzez wzięcie udziału w wojewódzkich eliminacjach w Skansenie w Lublinie (27.05.2023) do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, do którego niestety nie udało się jej dostać, ale Jury zakwalifikowało ją do Bukowiny Tatrzańskiej. „Sabałowe Bajania” organizowane są w formie corocznych konkursów. Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa, śpiewu i gry na instrumentach ludowych. Organizatorem wydarzenia było Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pani Halina swój repertuar zaprezentowała w sobotę, 15 lipca, wykonując fragmenty poszczególnych przyśpiewek weselnych, tj. z przyjazdu Pana Młodego, błogosławieństwo Pary Młodej, wyjazd do ślubu, oczepiny oraz tzw. przydanki, czyli wyjazd Panny Młodej z posagiem. Jurorzy szczególnie docenili wykorzystanie gwary regionalnej przez Panią Halinę.
Warto przypomnieć, że to był już drugi udział Haliny Kierepki w bukowińskim festiwalu – w 2019 r. na „53. Sabałowych Bajaniach” nasza solistka zajęła II miejsce. Tym razem Pani Halina otrzymała cenne wyróżnienie, które dołączy do licznej kolekcji trofeów zdobytych na przestrzeni ponad 30 lat dorobku scenicznego.
Jak ważne jest to wyróżnienie, niech świadczy skład Jury, złożonego z grona największych polskich autorytetów tematu: dr Dorota Majerczyk – etnolog, związana z Sabałowymi Bajaniami od 2009 r., jej domeną są muzyka i śpiew; dr hab. Stanisław Węglarz – profesor Uniwersytetu Śląskiego, antropolog kulturowy, związany z festiwalem od 1990 r.; prof. dr hab. Uniwersytetu Wrocławskiego Zbigniew Jerzy Przerembski – znawca polskiej i europejskiej muzyki ludowej, a zwłaszcza dud i wszystkiego, co z dudami związane; dr Artur Czesak – dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, dialektolog, leksykograf, sympatyk regionalizmów, pogromca błędów stylistycznych; mgr Benedykt Kafel – etnograf, który na Sabałowych Bajaniach jest obecny aż od 1978 roku.
Gratulujemy wielkiego sukcesu Pani Halinie i dziękujemy za świetne promowanie bogatego życia kulturalnego Gminy Zamość.

P.S. Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Obsza, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Obszy oraz tamtejszemu zespołowi wokalnemu „Babiczanki” z Babic za serdeczność, świetne towarzystwo i użyczenie miejsc w gminnym busie podczas dalekiej podróży z Zamojszczyzny do Bukowiny Tatrzańskiej i z powrotem. Jednocześnie gratulujemy „Babiczankom” zajęcia III miejsca w swojej kategorii. BRAWO!”

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Solistka Halina Kierepka, dawniej Bosiak, tworzy i występuje pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content